kolmapäev, 10. märts 2010

Kiirmale küsimusi

Prantslaste kohtunikueksami UV1 teine pool on pühendatud kiirmalele. Ühest tunnist peaks neile küsimustele vastamiseks küll kindlasti piisama. Niisis olete kohtunikuks turniiril, kus mõtlemisajaks 20 minutit partiile.

1. Mis on niisuguse ajakontrolli ekvivalendiks Fischeri kontrolli kasutamisel?
15 minutit partiile ja 5 sekundit igale käigule. 60 käiguga lisandub ju ajale 60x5=300 sek.= 5 min.

2. Valge on teinud 5 käiku. Nüüd öeldakse, et algseisus olid ta kuningas ja lipp oma kohad vahetanud.
Partii jätkub, sest tehtud on üle 3 käigu (A4a).

3. Märkate, et mängija puudutab vankrit ja käib siis odaga. Keegi midagi ei ütle.
Ka teie ei tohiks midagi öelda. Puudutamisest kõnelevat artiklit 4 rakendatakse vaid ühe mängija taotlusel (A4b).

4. Kas kohtunikuna teatate noolekese langemisest?
Ainult ühe noolekese langemisel kindlasti mitte (A4d1).

5. Etturit muundatakse. Mängija võtab kätte lipu, aga enne selle lauale asetamist asendab selle hoopis vankriga.
Toimimine sõltub sellest, kas lipp puudutas muundamisvälja või mitte. Kui puudutas, tuleb lauale panna lipp (4.4d).

6. Ühel mängijal on lauale jäänud ainult kuningas, teisel kuningas ja oda. Mäng jätkub.
Laual on surnud seis. Seega on partii lõppenud viigiga (5.2b, 9.6).

7. Ühe mängija mobiiltelefon heliseb.
Kui vastasmängijal on partii võitmiseks piisavalt materjali, saab mängija kaotuse (12.3b). Kuivõrd turniir FIDE reitinguarvestusse ei lähe, oleksid Eestis sel juhul kohtunikul otsustamiseks vabamad käed, kuigi ka kaotuse fikseerimine pole välistatud.

8. Mõlema mängija kellal on noolekesed kukkunud.
Fikseerite viigi (A4d3).

9. Üks mängija taotleb võitu, sest vastane on oma kuninga tulle pannud.
Välkmales tuleks selline taotlus küll rahuldada. Kiirmales aga kehtivad sel juhul tavamale reeglid: 2 korral 2 minutit aega juurde, 3. kord kaotus (7.4).

10. Ühel mängijal on jäänud vaid mõned sekundid mõtlemisaega. Ta jätab ühe käe kella kohale ja teeb käike teise käega.
Nõuate, et mängija vajutaks kella sama käega, millega teeb käike (6.7b).