neljapäev, 21. aprill 2011

Uuest Chesscafest

Äsjases Chesscafes toodud esimene kiri on pärit Itaaliast. Täiesti tavaline juhtum. Üks mees kurdab, et talle loositud viimaseks vooruks vastu 300 punkti kõrgema reitinguga FIDE meister. See aga laua taha ei ilmunud, vooru ajal olevat teda hoopis hotellis näha olnud. See polevat ainus taoline juhtum. Sageli ei tule tugevamad mängijad viimast vooru nõrgemate vastu mängima, sest ei taheta oma reitingut kaotada. See pole spordimehelik ega korrektne, aga mida selliste juhtumite puhul ikkagi teha?

Aga ei oska ka RC esimees siin midagi soovitada. Ei malekoodeksis ega turniirimäärustes ei kõnelda taolistest juhtumitest, nii et sealt ei leia ka alust, millele tuginedes tegutseda. Geurt arvab ainult, et võiks selliste loobujate nimed avalikustada ja siis ehk teised võistluste korraldajad neid enam ei kutsuks. Aga kas peaksid seda tegema FIDE, Professionaalsete Maletajate Assotsiatsioon või hoopis kohalikud korraldajad? Ise võib ta proovida sellised asjad põhimõtteliselt FIDEs arutusele võtta. Aga esialgu jääb kõik lahtiseks.

Ühelt Uruguai mehelt on järelepärimine, mida peaks kohtunik tegema, kui mängija on teinud (mitte sooritanud) määrustevastase käigu. Käigu tegemine tähendab teatavasti malendi tõstmist ühelt väljalt teisele, käigu sooritamiseks peaks sellele lisama ka kellavajutuse.
Eks vaadakem koodeksist järele. Art. 7.4a seletab, mida teha siis, kui partii ajal leitakse, et on sooritatud määrustevastane käik. Eks siis taastatagu enne määrustevastast käiku laual olnud seis, tehtagu uus käik, arvestades art. 4.3 (puudutamine) ja 4.6 (käigu tehtuks lugemine) nõudeid ning karistatagu vastast ajaga või talle hoopis kaotuse määramisega (art. 7.4b). Määrustevastase käigu tegemise eest aga karistust ette nähtud pole. Nii et oodakem kõigepealt, kuni mängija on ka kella vajutanud (kui ta aega üle lasta ei taha) ja karistagem alles seejärel.

Samuti on asjad ka kiir- ja välkmales, kui partiide üle on olemas küllaldane järelevalve. Aga ega ka mitteküllaldase järelevalve korral asjad selles osas palju teistmoodi ole. Art. A4c kõneleb samuti mitte määrustevastase käigu tegemisest, vaid selle sooritamisest. Nii võib üldistavalt öelda, et määrustevastase käigu tegemise eest karistust pole.
Lembit

Kommentaare ei ole: