kolmapäev, 25. aprill 2012
Käikudest ja kellavajutusest
Suur osa viimasest Chesscafe veerust on pühendatud mitmesugustele kellavajutusega seostuvatele asjadele. Kohati tundub mulle, et küsimuste tõstatajad ja vastajad pole üksteisest päris hästi aru saanud, teisalt on aga minu arust neid juhtumeid, kus kella millegipärast mitme käigu jooksul ei vajutata, ikkagi üsna vähe.
Aga kasvõi üks konkreetne näide. Üks itaallane on tõstatanud küsimuse probleemidest, mis tekivad, kui mängijal ei õnnnestu oma käiku sooritada, olgu siis et ta küll tahab oma kellanuppu vajutada, aga vastane on oma järgmise käigu tegemisega kiirem või siis unustab mängija üks või rohkemgi kordi oma kella vajutada. Küsimuse tõstataja soovitab art. 6.7a lauses "Partii jooksul seiskab kumbki mängija pärast malelaual oma käigu tegemist oma kella..." "seiskab" asemel kirjutada "peab seiskama" ning lause lõppu "Tema käiku ei loeta sooritatuks, kuni ta pole seda teinud, välja arvatud siis, kui käik lõpetab partii" lisada veel "või on vastasmängija teinud oma järgmise käigu".
Geurti arvates on mõte väärt, et see neil päevil kogunevatele RC nõunikele arutamiseks anda ja et see võiks olla probleemidele lahenduseks. Skeptilisemalt suhtub ta ettepanekusse asendada sõna "made" (tehtud) nii selles artiklis kui ka art. 1.1 (Mängija on käigul, kui tema vastasmängija käik on tehtud) sõnaga "executed", mida mina tõlgiksin eelkõige "sooritatud". Aga mis vahe on siis sellel ja koodeksis üldiselt samas tähenduses kasutataval "completed"?
Reeglid peavad muidugi olema täpsed. Sportliku käitumise musternäitena on ühes teises Chesscafe hiljutises materjalis ära toodud GM Hessi toimimine USA meeskonnavõistluste partiis Krausega.
Mõlemad mehed olid teravas ajapuuduses. Krausel ilmne paremus, aga ta oli väga närviline. 39. käigul, kui tal oli jäänud vaid 9 sekundit aega, unustas ta pärast oma käigu tegemist kella vajutamast. Appi tuli talle Hess, kes ise oma kellapoole käima pani. (Partii läks muide 47. käigul viiki.)
Kena küll, aga ometi ärgitas selline toimimine ka teistsuguseid mõtteid. Kas sel mooel sai Krause käik sooritatud? Juba mainitud art. 6.7 ütleb ju "Mängijal peab alati olema võimalus oma kella seisata. Tema käiku ei loeta sooritatuks, kui ta pole seda teinud..." Nii et tegutseda võib ainult mängija, mitte tema vastane.
Lembit
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar