laupäev, 14. veebruar 2009

Testik

Prantsuse kohtunike teadmiste kontrollimiseks kasutatakse üht partiid sellele lisatud küsimustega. Partiid olevat mänginud Alain Japrand /klähvija?/ ja Aimé Lesregles /reeglid/, kelle nimed on ilmselt välja mõeldud, nii ehk nagu kogu partiigi. Kes otsib malepartiist ilu, sel pole läbimängimisega mõtet aega viita, oma karjääri alustava kohtuniku enesekontrolliks kõlbab see küll. Olgu ta siis seepärast siinkohalgi ära toodud. Et mõtlemiseks veidi ruumi jätta, ei too ma enamasti esitatud küsimuste vastuseid, vaid piirdun viidetega malekoodeksi vastavatele artiklitele.
Partiid mängitakse Fischeri kontrolliga 1 tund 40 minutit 40 käigule ja siis 40 minutit partii lõpetamiseks, kusjuures kogu aeg lisandub iga käiguga 30 sekundit.

1. e4 e5 2. Rf3 d6 3.Oc4
Mustad puudutavad oma oda, ütlevad "j´adoube" /kohendan/ ja mängivad siis Rc6. Valged pöörduvad kohtuniku poole. Mida see teeb? - 4.2, 4.3
9. ... Oe7 10. Ld2 Oxg5 11. Lxg5 0-0
Kas pikk vangerdus oli võimalik? - 3.8(2)
12. Rxe5 Rxe4
See käik tehti, ilma et kumbki mängija oleks seda vaidlustanud. Jätkake partiid.
13. Rxd7 Rxg5 14. Rxf8 Lxc4 15. Rd7 Oxd7 16. f3 Ob5 17. 0-0-0 g6 18.Vfe1
Nüüd leiavad mustad, et nende 12. ... Rxe4 oli määrustevastane. Nad pöörduvad kohtuniku poole. Mida see ütleb? - 7.4a
Kuidas muuta kellal aegu. Valge on kulutanud 42, must 30 minutit. - 6.14. Ajad tuleks panna proportsionaalselt. Valgel (42-6x30 sek.) x 12 : 18 = 26 minutit.
Mustal (30-6x30 sek.) x 12 :18 = 18 minutit. Lisada valgele 2 minutit.
Kui kasutatakse käiguloendurit, siis reguleerida seda.
12. ... Rxe5 13. Lxe5 dxc4 14. f3 Vfe8 15. Lg5 Kh8 16. Lxg4 Lxg4 17. fxg4 cxd3 18. cxd3 Kg8 19. g5 Vad8 20. Kd2 Vxe4
Möödaminev pealtvaataja ajab malelaua ümber. Mida teeb kohtunik? - 7.5
21. Vf3 Vee8 22. Vf5 Ve4 23. Vf3 Vee8 24. Vh3 Ve4 25. Vf3
Pärast seda käiku pöörduvad valged kohtuniku poole viigitaotlusega. Milline on täpselt selle kohta käiv reegel? - 9.2
Kas mängijad võivad kellad seisma panna, kui kohtunik oma tulekuga viivitab? - 9.5
Kas siinkohal on õige viiki fikseerida? Mida teeb kohtunik? - 9.2, käik on laual tehtud; aegade korrigeerimine 9.2b
25. ... g6 26. g3 c5 27. Vc1 c4 28. Vf4 Vxd3+ 29. Kc2 Ve2+ 30. Kb1
Millal loetakse käik tehtuks? - 4.6
30. ... Vxh2
31. Vfxc4 Vxg3
Löömisel ajavad mustad mitu malendit ümber. Mida peab tegema kohtunik? - 7.3
32. Vc8+ Kg7 33. V8c7 Vxg5
Valgetel on jäänud 4 minutit. Nad katkestavad märkimise. Mida peab tegema kohtunik? - 8.1, 8.4 (Fischeri kontroll)
Aga kui valged keelduvad märkimast? - 2.8
Mustad kirjutavad käigu üles enne selle tegemist laual. Mida peab tegema kohtunik? - 8.1, hoiatus
34. Vxb7 Vgg2
Mida teeb kohtunik, kui Prantsuse mängija hakkab siitpeale märkima saksa, inglise või vene keeles? - 8.1, vaja algebralist notatsiooni, aga keel pole oluline. Parem oleks siiski protokolli täita ühes keeles. Kohtunik võiks sel teemal mängijaga pärast partiid vestelda.
35. Vcc7 Vh1+ 36. Ka2 Vf1
Mustad on unustanud käigu protokolli kirjutamast. Valged keelduvad talle oma protokolli näitamast. Mida teeb kohtunik? - 8.3, kohtunik annab mustale valge protokolli
37. Vxa7 Vff2 38. Vcb7 h5 39. a4 h4 40. a5 h3
Millal on käik sooritatud? - 6.8
Ja kui nooleke oleks langenud enne, kui valge oleks seisanud oma kella? - kaotus
41. a6
Millistes olukordades võib kohtunik kella seisata? - 6.13a
Millistes olukordades võib mängija kella seisata? - 6.13b
Ja kui mängija seiskab kella põhjuseta? - 6.13d
Millised on puudutatud malendi kohta käivad reeglid? - 4.3, 4.7
Kas võib partii ajaga kaotada, kui vastasel on jäänud ainult kuningas? - 5.2b, viik